Szexizmus vagy művészet?
„Hülasz és a nimfák” az a festmény, amely heves vitát váltott ki: Egy manchesteri múzeumban eltávolítottak egy meztelen nőket ábrázoló festményt. A kritikusok felháborodtak.
Az angol mester, John William Waterhouse festményén látható a görög harcos, Hülasz: A jóképű ifjút hét meztelen nő rajongással veszi körül. Hogy mi történik nemsokára, azt csak finoman érezteti a kép. De a kép neve már több sugallatot ad a kép értelmezésére: Amikor 1896-ban a művész befejezte a képet, így nevezte el a jelenetet: „Hülasz és a nimfák”.
A nők ilyen ábrázolása miatt távolította el átmenetileg a Manchester Art Gallery ezt a képet a kiállításáról. A múzeum egy vitát akar indítani a művészetben fellelhető szexizmusról. Arról, hogy miként kezeljék azokat a képeket, amelyek nőket, mint férfiak lehetséges szextárgyait ábrázolják.
A kritikusok a múzeumot cenzúrázással vádolják
A múzeum közölte, hogy a festmény eltávolítása ideiglenes, és egy független művészeti performansz része, amelyet részben a #Me Too vita indított el.
Ahol korábban a festmény volt a falon, a látogatóknak most lehetőségük van arra, hogy felhelyezzenek egy cédulát, amelyen hozzászólhatnak a vitához. De nem mindenkit lelkesít a múzeumnak ez az akciója.
„Veszélyes precedens a művészetekre nézve”
Michael Browne művész veszélyes precedensről beszél más művészeti művekre nézve. A Twitteren a #MAGSoniaBoyce címen egy vita folyik a művészetekben levő cenzúráról és a képek tartalmáról.
Szeptemberben újra visszakerül a kép a helyére. Addig a múzeum látogatóinak meg kell elégedniük az interneten található fotóval a „Hülasz és a nimfák” című képről. Ugyanis még a múzeum boltjából is eltávolították a kép fotóját.
Ha Manchesterbe látogatnánk megnézni a képet, itt foglalhatunk szállást.